Zrada – slovenská verzia celosvetového seriálového hitu Doktorka Fosterová

Na obrazovky televízie Markíza prichádza nový dramatický seriál s názvom Zrada. V strhujúcom 10-dielnom príbehu o úspešnej lekárke, ktorej idylický život prevráti naruby podozrenie, že jej manžel má milostnú aféru, predvedú doslova herecký koncert česká herecká hviezda Klára Issová a jeden z aktuálne najúspešnejších a najobľúbenejších slovenských hercov Milan Ondrík. Prvú epizódu si budú môcť diváci a diváčky vychutnať už v pondelok 5. februára 2024 o 20:30 hod., alebo až v týždňovom exkluzívnom predstihu na Voyo.

Veľmi sa teším, že môžeme na obrazovky priniesť ďalší ambiciózny seriálový projekt s vynikajúcim hereckým obsadením a naozaj špičkovou produkčnou kvalitou. Verím, že tento neobyčajne silný príbeh plný zaujímavo vykreslených postáv a nečakaných zvratov chytí našich divákov a diváčky za srdce a zostanú mu verní až do poslednej sekundy,“ povedala Silvia Majeská, programová riaditeľka skupiny Markíza.

Zrada je slovenskou adaptáciou napínavej manželskej psychologickej drámy Doktorka Fosterová (Doctor Foster), ktorú v roku 2015 napísal a vytvoril prestížnymi cenami ovenčený scenárista Mike Bartlett a pre BBC vo Veľkej Británii ju produkovala spoločnosť Drama Republic. Po divácky vynikajúco prijatej prvej päťdielnej sérii nasledovalo v roku 2017 ďalších päť epizód.

Licenciu na vytvorenie vlastnej verzie seriálu získala TV Markíza od spoločnosti BBC Studios, adaptovaný už bol v krajinách ako Francúzsko, Severná Kórea, India, Filipíny, Japonsko či Turecko. Hlavná predstaviteľka originálnej doktorky Fosterovej, britská herečka Suranne Jones, získala za jej stvárnenie prestížne ocenenie BAFTA. V tureckej verzii zas excelovala herečka Cansu Dere, slovenským divákom dobre známa zo seriálov Sila, Ezel, Sultán či Matky a dcéry.

Sme nadšení, že môžeme spolupracovať so skupinou Markíza a priniesť tento neuveriteľne podmanivý formát aj divákom a diváčkam na Slovensku. Takmer desať rokov od svojho pôvodného vysielania vo Veľkej Británii si Doktorka Fosterová stále nachádza nové publikum po celom svete, čo je dôkazom toho, že ide o silný príbeh so zaujímavými postavami. Diváci a diváčky TV Markíza sa môžu na adaptáciu tejto seriálovej lahôdky tešiť už od februára,“ povedal André Renaud, senior viceprezident pre globálny predaj formátov zo spoločnosti BBC Studios.

Doktorka Eva Poláková (Klára Issová) je úspešná žena. V menšom meste má dobrú prácu, kolegovia aj pacienti si ju vážia. S milujúcim manželom Jakubom (Milan Ondrík) a synom Tomim (Matteo Surovic) žijú ako šťastná, aj keď pracovne zaneprázdnená rodina. Idylický obraz ale začínajú narúšať najskôr nenápadné náznaky, že všetko nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Eva sa zrazu cíti neisto, či je jej manželstvo také pevné, či sa na svojho muža môže stopercentne spoľahnúť, alebo pred ňou niečo tají. Nevinná stopa ju naštartuje k pátraniu a Eva začína odhaľovať temné tajomstvo svojho manžela. Postupne sa dozvedá pravdu, a tak odhaľovanie zrady jej najbližších vyústi do dramatických situácií a nepredvídateľného záveru.

Hlavnú ženskú úlohu tvorcovia zverili populárnej českej herečke Kláre Issovej, ktorá však v seriáli bude rozprávať po slovensky. „Táto úloha pre mňa znamenala naučiť sa 720 strán v slovenčine, takže aj keď som ponuku nakoniec prijala, mala som veľký rešpekt, ale aj strach, pretože som nevedela, či je možné naučiť sa také veľké množstvo textu. Úloha Evy Polákovej bola celkovo obrovskou výzvou, hereckou aj jazykovou,“ zhodnotila. „Ešte nikdy som nehrala niečo tak emocionálne náročné. V seriáli je veľa konfliktov, hádok, sporov, pri ktorých musíte dokonale poznať text, aby ste mohli byť herecky slobodní. Hrali sme ťažké emócie ako hnev, žiarlivosť, pomsta, či bezmocnosť, takže natáčanie bolo naozaj veľmi intenzívne z hľadiska témy a obsahu, ale aj náročné z hľadiska prípravy a môjho neustáleho učenia sa replík,“ dodala.

Jej hereckým partnerom je v Zrade obľúbený slovenský herec Milan Ondrík. „Nebolo to jednoduché natáčanie, ale s tým som rátal, keď som prijal ponuku zahrať si tento príbeh. Mám rád výzvy. Iba vtedy môžem napredovať ako človek a aj ako herec. Tešil som sa aj z toho, že po dlhšej dobe som robil projekt pre televíziu. Klára je absolútna profesionálka, na ktorú som sa vždy mohol spoľahnúť a vždy som sa na ňu tešil,“ povedal.

Režisérske opraty dostal do rúk Braňo Mišík, ktorý už s TV Markíza spolupracoval aj na seriálových hitoch ako Klamstvo, Druhá šanca či Sestričky. „Seriál je psychologickou štúdiou rozpadu rodiny. Napriek tomu, že o tejto téme už bolo nakrútených mnoho projektov, táto predloha bola mimoriadna. Zrada v sebe nesie prvky drámy, napätia a je plná veľmi silných a dojímavých scén. Práca s Klárou a Milanom bola pre mňa veľmi inšpiratívna, ich obrovský herecký talent dal postávam rozmer, s ktorým sa budú diváci vedieť stotožniť. Myslím si, že pre všetkých to bol veľmi náročný projekt, ale dúfam, že sa dostane divákom „pod kožu“ a bude sa im páčiť,“ uzavrel.

TV Markíza seriál vyrobila v spolupráci s produkčnou spoločnosťou Film Kolektiv, ktorá vyrobila napríklad aj úspešný Voyo Originál Prípad Roubal.

Zrada // žáner: dramatický seriál // adaptácia scenárov: Andy Kraus // kostýmová výtvarníčka: Danica Raytchev // umelecké maskérky: Valéria Hajdin, Zuzana Peterová // hudobný dramaturg: Lukáš Kobela // architekt: Oto Häusler // vedúci výroby: Roman Vávra // výkonná producentka: Katarína Kintlerová // dramaturgička TV Markíza: Evita Twardzik // producentka TV Markíza: Alexandra Dubovská // producenti Film Kolektiv: Jana Garajová, Pavel Berčík // hlavná kamera: Laco Janošťák // réžia: Braňo Mišík
Hrajú: Klára Issová, Milan Ondrík, Kristína Sisková, Matteo Surovic, Luke Surovic, Zuzana Kubovčíková Šebová, Lívia Bielovič, Milo Kráľ, Barbora Bezáková, Richard Autner, Lara Baranová, Vladimír Černý, Juraj Ďuriš, Barbora Chlebcová, Martin Kaprálik, Eva Matejková, Eva Pacovská, Juraj Rašla, Andrej Remeník, Juraj Valachovič a ďalší