Víkendové premiéry gastronomických cestopisov na RTVS

RTVS odvysiela počas tohto víkendu ďalšie premiérové epizódy obľúbených gastronomických cestopisov Cestou necestou a Veľkou lyžicou. Premiérovú epizódu Cestou necestou zo španielskeho Tenerife uvidia diváci už v piatok 9. februára o 21.50 h na Jednotke a zaujímavosti o cesnaku sa dozvedia v premiére relácie Veľkou lyžicou v nedeľu 11. februára o 18.15 h rovnako na Jednotke.

Cestou necestou
Nová séria relácie Cestou necestou ponúka divákom 10 premiérových epizód. Z Ugandy sa štáb tento týždeň presunie na Tenerife – najväčší z Kanárskych ostrovov nachádzajúci sa ako autonómna oblasť Španielska v Atlantickom oceáne. Ostrov vytvorila sopka pred 10 miliónmi rokov a pôvodne ho obýval africký jaskynný kmeň – Guančovia. Kráter sopky rozdeľuje ostrov na dve časti, kultúrny sever a turistický juh. Tenerife má 402 km dlhé pobrežie a množstvo krásnych pláží. Severná časť ostrova je známa pamiatkami, poľnohospodárstvom a „zeleným kobercom“, ktorý vedie spod hory Teide k moru na severe. Južná časť zasa kontrastuje so severom. Oceánske mraky nemôžu spoza vysokých hôr vo vnútrozemí pokračovať smerom na juh. A tak je juh vždy slnečný. Suchá krajina odhaľuje viacfarebnú lávu a púštnu vegetáciu. Jednoducho, ideálne miesto na kúpanie sa v oceáne. Aj vďaka tomu je juh oproti severu husto zaľudnený. Bývanie pri mori a pracovná príležitosť sem pred 3 rokmi priviali aj Dalibora z Trenčína.

Premiérovú epizódu gastronomického cestopisu Cestou necestou ponúkne RTVS v piatok 9. februára o 21.55 h na Jednotke.

Veľkou lyžicou
Po jednej z najtradičnejších slovenských surovín – cibuli, sa tento týždeň Peter „Šarkan“ Novák a Octavia McKenzie budú venovať cesnaku. Do tejto témy sa „zaboria“ na farme dvoch mladých nadšencov, kde sa Octavia zapojí do jeho sadenia a naučí sa ho aj nakladať do medu. Šarkan sa vyberie na východ Slovenska za kreatívnym šéfkuchárom Gabom Kocákom, od ktorého dostane nejeden zaujímavý cesnakový tip. A za asistencie Ondreja Kandráča a jeho huslí predstaví aj obec Smolník.
Premiérovú epizódu kulinária slovenských potravín Veľkou lyžicou ponúkne RTVS v nedeľu 11. februára o 18.15 h na Jednotke.