Metóda Markovič: Hojer na Voyo

Na Voyo ožije jeden z najväčších prípadov legendárneho vyšetrovateľa. Prichádza prestížnou cenou ovenčená miniséria Metóda Markovič: Hojer

Šesťdielna kriminálna séria Metóda Markovič: Hojer odštartuje exkluzívne na Voyo už 26. januára 2024. Očakávaný projekt vznikol pod značkou Voyo Originál. Ešte pred uvedením na Voyo, v septembri 2023, získal hlavnú cenu medzinárodného českého festivalu televíznej a online seriálovej tvorby Serial Killer.

Streamovacia služba Voyo uvedie už v piatok 26. januára 2024 prvú epizódu novej šesťdielnej kriminálnej série Metóda Markovič: Hojer, ktorá vznikla pod značkou Voyo Originál. Výnimočná miniséria mapuje príbeh dolapenia a usvedčenia jedného z najdesivejších sériových vrahov normalizačného Československa Ladislava Hojera legendárnym kriminalistom Jiřím Markovičom.

„Voyo neustále rozširuje svoju ponuku exkluzívnych Voyo Originálov, novinka Metóda Markovič: Hojer je však pre nás po viacerých stránkach špeciálna. Ešte pred oficiálnym uvedením si miniséria doslova podmanila medzinárodnú porotu prestížneho festivalu Serial Killer, ktorá jej prisúdila ocenenie za najlepší seriál strednej a východnej Európy. Zároveň ňou však vzdávame hold dvom výnimočným osobnostiam, ktoré nás navždy opustili – fenomenálnemu Jiřímu Markovičovi, ktorý svojimi jedinečnými vyšetrovacími metódami dlhé roky úspešne bojoval proti zločinu, a nezabudnuteľnému Danovi Heribanovi, ktorý práve v tomto diele naposledy predviedol svoje herecké majstrovstvo,“ hovorí Silvia Majeská, programová riaditeľka skupiny Markíza a skupiny Nova.

Tvrdošijný, systematický, metodický. Už od mladosti chcel pracovať na vraždách. Slávny kriminalista Jiří Markovič strávil v policajnom zbore 36 rokov, z toho 13 rokov ako šéf pražskej „mordparty“. „Hojer sa mi zdôveroval s vecami, s ktorými sa nezveroval nikomu, ani svojmu obhajcovi,“ prezradil počas príprav minisérie. „Láďa skoro stratil oboch rodičov, preto sa na mňa dosť upol. Je to paradox, ale nikto sa nikdy oňho tak nezaujímal, nikto nikdy sa s ním tak dlho nerozprával – až ja! Keď sme sa vracali z rekonštrukcie na Slovensku, položil mi on, obvinený, v aute hlavu na rameno a zaspal. Jeho advokát to sledoval s úžasom, niečo také vraj ešte nezažil! Každý kriminalista má svoj spôsob práce, systém, každý je iný. Ja som sa skôr snažil myslieť a správať sa k nim ako k normálnym ľuďom, nie ako k vrahom a podozrivým, nikdy som nerobil žiadne podrazy. A vyplatilo sa mi to,“ dodal Jiří Markovič, ktorého tvorcovia oslovili na spoluprácu pri projekte a on súhlasil.

Jiří Markovič dolapil a vyšetroval tých najznámejších sériových vrahov. Pod jeho vedením malo pražské 1. oddelenie šesť rokov po sebe stopercentnú objasnenosť vrážd. Vypracoval vysoko účinnú metódu práce s páchateľmi. Snažil sa s nimi nadviazať blízky vzťah, založený na priamom a férovom jednaní bez akéhokoľvek náznaku nadradenosti. Posledný rok svojho života intenzívne spolupracoval práve na príprave tejto série, ktorú tvorcovia venovali jeho pamiatke a odkazu nielen v českej kriminalistike.
„Po celý čas sme sa osobne stretávali v jeho obľúbenej krčmičke kúsok od jeho bytu, kde ho všetci poznali ako legendárneho kriminalistu. Z nejakého dôvodu sme si padli hneď do oka, dokázali sme si s ním vybudovať nadštandardný vzťah a bol k nám veľmi otvorený. Aj vďaka tomu mohol scenárista Jaroslav Hruška napísať kvalitné texty, v ktorých sa odráža celá osobnosť Jiřího Markoviča,“ spomína kreatívny producent Voyo Tomáš Hruška.

Od druhej epizódy série sa súčasťou príbehu stáva aj postava Hojerovho advokáta, ktorú bravúrne stvárnil herec Dano Heriban. Advokát Štefan Žabimajerský sa stal vôbec poslednou hereckou úlohou fenomenálneho umelca. „Dano Heriban bol pre túto rolu ako stvorený, pretože oplýval rovnakými vlastnosťami. Bol to poctivý, zodpovedný profesionál a zároveň veľmi citlivý človek. Jedným výrazom tváre dokázal zahrať to, na čo iní potrebujú mnoho slov,“ povedal o jeho úlohe Tomáš Hruška.

Vysokú umeleckú hodnotu a silnú lokálnu tému s medzinárodným presahom vyzdvihla už v minulom roku aj medzinárodná porota prestížneho festivalu televíznej a online seriálovej tvorby Serial Killer. Séria Metóda Markovič: Hojer, ktorú diváci nájdu už od 26. januára iba na Voyo, totiž získala hlavnú Cenu za najlepší seriál strednej a východnej Európy. V šesťročnej histórii festivalu sa najnovší Voyo Originál stal úplne prvým českým alebo slovenským seriálom, ktorý získal hlavnú cenu.

O čom je Metóda Markovič: Hojer
Praha na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov je nevľúdna. Davy ľudí stojace v šedých radoch pred poloprázdnymi obchodmi, farebné plagáty pripomínajúce slávne výročie na stenách ošarpaných domov. V nočných uliciach sa objavuje nový, desivý fenomén – mladí sexuálni násilníci so sadistickými sklonmi. A práve tým bol na stope počas svojej dlhej kariéry Jiří Markovič. Séria sleduje proces vyšetrovania a dolapenia Ladislava Hojera a jeho špecifický vzťah s vyšetrovateľom Markovičom. Do každej epizódy je zároveň vložený aj ďalší z Markovičových uzavretých prípadov. Aj tie znamenali veľa pre jeho kariéru elitného vyšetrovateľa a ukazujú, ako sa jeho metóda vyvíjala práve v tú, ktorou bol tak špecifický.

SCENÁR: Jaroslav Hruška // RÉŽIA: Pavel Soukup // DRAMATURGIA: Martin Toul // KAMERA: Ondřej Belica // PRODUCENT BLUE HILLS PICTURES: Lukáš Mráček // KREATÍVNY PRODUCENT VOYO: Tomáš Hruška // HRAJÚ: Petr Lněnička, Petr Uhlík, Sarah Haváčová, Václav Neužil, Adam Mišík, Dano Heriban, David Prachař, Michal Isteník, Vojtěch Kotek, Peter Brajerčík a ďalší.

(Markíza)